GüneşGES

Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Çatı) 2023

Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti 2023 yılı itibariyle merak edilen yenilenebilir enerji sistemleri konularının başında gelmeye başladı. Özellikle evlerin çatılarına kurulabilecek Güneş Enerjisi sistemleri ile elektrik maliyetinizin büyük bölümünü karşılamanız mümkün.

Her yıl değişen fiyatlar ve güncellenen ürünlerle birlikte güneş enerjisi kurulum maliyeti 2023 yılı içim kalem kalem inceliyoruz. 2023 yılında 10 kW güneş enerji santrali yapmak isterseniz maliyet ne kadar olacak detaylıca inceleyeceğiz. Ayrıca daha küçük ve büyük santral kurulumlarında maliyet ne kadar değişiyor birlikte bakacağız.

Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Çatı) 2023

Her sene olduğu gibi aynı başlıklarda anlatmaya çalışacağım. Güneş enerjisi maliyetini oluşturan kalemler:

10 KW güneş enerji santrali 12KWp güneş paneli ile Dolar Cinsinden
sistemi oluşturan bileşenler        fiyatlar $
güneş paneli 6600
inverter 2250
konstrüksiyon 900
Kablo konnektör Pano 1250-1750
işçilik 1000-2000
mühendislik hizmetleri 1500-1900
toplam 15000$

Güneş paneli

Güneş paneli piyasası 2022 yılında oldukça hareketliydi. Fiyatlar maalesef yukarı yönlü bir seyir izledi. Bu yıl için ise fiyatların aşağıya doğru inmesini bekliyoruz.Çin’de hammadde fiyatlarında indirim haberleri görüyoruz ancak bunun ülkemizdeki güneş panellerinin fiyatlarına direkt etki eder mi? sorusunun yanıtı henüz bende yok . Tahminim yılın ikinci yarısı itibariyle düşüş mümkün olabilir. Bu konu küçük yatırımcı açısından maliyetleri büyük oranda etkilemeyebilir. Indirimin etkili olacağı güneş enerji sistemleri endüstriyel boyutlu işler için gerçekleşecektir.

Hesabımızda Watt başına fiyat olarak 0,55dolar/cent olarak baz aldık. Bu rakam da diğer kalemlerde olduğu gibi daha aşağıda veya yukarıda fiyatlar bulmak mümkündür. 12000Wp panel gücü için hesabımızda 6600$ olarak belirttik.

Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Çatı)
Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Çatı)

Solar inverter

Güneş enerji sistemlerinde enerjinin dönüşümünden evirici soruludur. Inverter olarakta adlandırılan bu ürünün farklı versiyonları vardır. Ilerde akü eklerim diye düşenenler için hibrit inverter öneririm. Yukarıdaki tabloda şebeke bağlantılı solar inverter olarak ortalama bir fiyat 2250$ olarak yazdım. Hep söylediğimiz gibi ürüne göre fiyat değişir. Bu fiyatlara hibrit inverter satan firmalar dahi bulmak mümkün olacaktır.

Güneş enerjisi konstrüksiyon

Genelde aluminyum kullanılan ve bazen parça profil bazende yekpare olarak uygulanan bu bölüm için 900$ gibi bir rakam yazdım. Bu başlıktada yine daha uygun fiyatlı ürünler bulmak önemlidir.

Güneş enerjisi konstrüksiyon ve sabitleme aparatları ve özel vidalardan oluşan bir yağıdır. Sızdırmazlık garantileri verilir ve gönül rahatlığıyla çatınıza uygulanabilir. Farklı çatı tiplerine uygun çözümler farklı fiyatlarda olabilir. Trapez saç , sandviç panel, kiremit çatı , membran vb..

Güneş enerjisi konstrüksiyon
Güneş enerjisi konstrüksiyon

Kablo konnektör pano

Güneş enerjisinde en büyük maliyet kalemini oluşturmasa da kullanılan kablo kalitesi hatta küçücük soketin kalitesi oldukça önemlidir. Elektrik panosunu oluşturan bileşenler keza dikkatle seçilmelidir. Kurulan güneş enerji santrali ile uyumlu olmalıdır.Çatıdan aşağıya kadar inen topraklama, kablo tavası ve şalt malzemelere göre yine farklı fiyatlar görebileceğimiz bir diğer başlıktır

güneş enerjisi kurulum maliyeti 2023’te bu başlık için 1250-1750 dolar civarında fiyatlar yazılabilir. Biz örneğimizde 1750$ olarak alıyoruz

Güneş enerjisi işçilik

İşçilik konusu güneş enerji sistemlerinde en dikkat edilmesi gereken unsurdur. Güneş panelinin taşıma şekli dahi panelde daha ilk günden güç kayıplarına neden olabilir.Bu konuda tecrübeli ekiplerle çalışılmalıdır. Konstrüksiyon yerleşimi , vidalama , ürünlerin çatıya çıkarılması,(vinç,forklift kullanımı) kablolama, bağlantılar, montaj ve devreye alma, sistem kullanım eğitimi, hatalara karşı yapılabilecekler (son kullanıcı özelinde) basit gibi görünen, detay bilmek gerektiren konulardır. Farklı firmaların tekliflerinde çok değişken bir kalemdir. 500 $ yazanı da görürsünüz 1000-2000 dolar yazanıda.Biz örneğimizde 1750$ olarak aldık. Hatta bazı firmalar kalem kalem ayırmaz direkt fiyat verebilir. Tekliflerde hangi markaların ürünlerinin kullanıldığı hangi kalem için ne kadar isteniyor sormak gerekir.

Solar enerji mühendislik hizmetleri

Özellikle küçük çatılarla ilgili çok uğraş verilen bir alandır. Evrak süreçleri endüstriyel büyük sistemlerle benzer ve çok meşakkatlidir. Eski maliyet videolarımızda çokça gelen eleştiriler basit bir iş için bu kadar çok para alınır mı ? ne yapıyorlar ki ? işçilik nedir ki bende yaparım vb bir çok geri dönüş olmuştu. Yine olacaktır. Ama burada bugünkü piyasa koşullarında fiyatların nerelerde olduğunu sizlere anlatmak adına bu içeriği üretiyorum.

Bu kalem içinde farklı fiyatlar görmek ile birlikte biz hesaplamamızda ortalama 1750$ gibi bir rakam yazdık.

Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2023

bütün bu detayları topladığımızda 2023 yılında 10 KW kapasiteli bir Güneş enerji santrali kurulum maliyeti 15000$+kdv civarında teklifler alabilirsiniz. Bu rakam 13000$ veya 17000$ olarakta değişebilir.

Kurulum firmasının yorumuna göre çatınıza 20 adet güneş paneli ile teklif verilebilir bazen aynı çatıya 22 veya 24 adet güneş panelli teklif verilebileceği gibi 17-18 panelli teklifler de gelebilir.

güneş enerjisi kurulum maliyeti 2023 yılında her 1 kWe için 1500$ +Kdv gibi her şey dahil anahtar teslim fiyat olarak referans alınabilir.

Kurulum maliyetleri kuracağınız sistem büyüdükçe aşağıya inecektir. Kuracağınız sistem küçüldükçe maliyet daha da artacaktır.

Burada yazılan kalemler, haricinde de masraflar vardır ancak hepsini yukarıda belittiğim kalemlere ekledim. Örneğin yapılan iş süresince all risk sigortası yapmayı tercih edebiliyor bazen firmalar bu fiyatın içinde düşünülebilir.

Burada yazan toplam fiyat ve kurulması planlanan güç her ev için aynı olmayabilir ve fiyatlar değişebilir. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum.

Bu tarz bir yatırım yapmadan önce bizim gibi bağımsız Teknik danışmanlardan yardım almanız size çok şey kazandıracaktır.

Endüstriyel tesisler için güneş enerjisi maliyeti

Büyük güçlü güneş enerji santrali yapmak istediğinizde maliyetlerin 1000$/ kWe gibi rakamlara düştüğünü görebilirsiniz. Hatta güçler daha da arttıkça 700$/kWe gibi fiyatlar karşınıza çıkabilir. Bu konu her iş özelinde ayrı ayrı değerlendirilmeli veya her çatı özelinde ayrı ayrı değerlendirilmeli.

10 KWe altında bir kurulumda bu kez birim maliyetler yukarı yönlü olacaktır. referans aldığımız küçük sistemler için 1 KW/1500$ belki her kW için 2000 dolar veya üstüne çıkabilir.

Öngörülemeyen maliyetler var mı?

Evet bu tarz maliyetler olabilir. Örneğin çatınız için static uygunluk almanız gerekiyor bunun bir maliyeti var 4-5 bin TL belki ancak çatıda güçlendirme gerekirse bu maliyet çatının durumuna göre değişir. Güneş enerjisinden su ısıtmak için kollektör alıp hemen bağlayabilirsiniz. Lakin güneş enerjisinden elektrik üretecekseniz panel ağırlığının çatıya sorun yaratmayacağını kanıtlamanız gerekiyor. Kar yükü, rüzgar vb. koşullarda sorun olmayacağı üniversite onaylı statik hesap ile netleştiriliyor.

Belediyelerin uygunluk yazısı için isteyeceği bedeller değişkenlik gösterebiliyor.

Güneş enerjisi herşeye rağmen güzel

Çatımıza kurmak isteyeceğimiz enerji santrali 10 KW için belki sadece bir kaç gün sürecekken evrak işlerinin 3-4 ay civarında sürmesi, konunun halen yeterince dijitalleşmemesi , evrak süreçlerindeki iyileştirmelerin yetersizliği ve finansman konusu çatılarda bu konunun yaygınlaşmasının önündeki en büyük engeller olarak görünüyor.

Günün sonunda işlemler bittiğinde şebeke ile entegre şekilde çalışan uzun garanti süreli ürünlerden oluşan ve doğru tasarlandığında ve kurulduğunda kolay kolay problem çıkarmayan bir sistem ile kendi ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi üretmek gerçekten çok keyifli.

2023 yılında güç aralıklarına göre başvuru bedelleri ve yıllık işletim bedelleri ve diğer detaylar https://www.resmigazete.gov.tr/fihrist?tarih=2022-12-30&mukerrer=2 adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: Kerem Çilli

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir