GüneşTeknik Bilgiler

Solar Kablo Nedir? Seçimi Nasıl Yapılır?

Solar kablo adından da anlaşılabileceği üzere solar sistemlerde (güneş enerjisi sistemlerinde) kullanılan özel kablodur. Bu yazımızda solar kablo nedir, özellikleri nelerdir, solar kablo seçimi nasıl yapılır gibi teknik bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Solar Kablo Nedir?

Solar kablo, güneşten elektrik üretimindeki en popüler sistem olan fotovoltaik güneş enerji sistemleri için özel olarak imal edilmiş bir kablo çeşididir. Çift katlı izolasyona sahip olması ve dış çevre koşullarından daha az etkilenmesi ve diğer kablolara göre daha az kayıp ile elektriği iletebilmesi gibi özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Solar kablolar güneş paneli üreticileri tarafından doğrudan güneş paneline de bağlanıp kullanıcıya satılabilmektedir. Ama bazı güneş paneli üreticileri ise maliyet düşürmek için kablo ve konnektör olmadan da panellerini satabilmektedir. Bu durumda da paneli satın alan kullanıcı veya firmalar bu kabloyu kendileri monte ederler.

Solar kablolar 4 mm, 6 mm ve 8 mm gibi farklı kesit alanlarına sahiptirler. Kablo seçimi de güneş panel dizilerinden toplam akım miktarına göre yapılır. Kablo uzunluk ve kesitine göre ne kadar akım taşıyabileceği bulunabilmektedir. Bu hesap diğer kablolarda olduğu gibi solar kablolar için de aynıdır.

Bu kablolar çift izolasyona sahip olduğundan diğer kablolara göre çok daha kalın ve kesilmesi daha zordur. Bu izolasyon, kabloları yüksek sıcaklıktan, oksitlenmeden, aşırı soğuktan koruduğu için bu kablolar güneş enerji sistem ömrünün de uzatılmasına katkı sağlamaktadır.

Bu kablolar ayrıca dış mekanik darbelere ve yangına da dayanıklıdır. Tüm bunlar düşünüldüğünde güneş enerji sisteminiz için güneş panel bağlantıları için solar kablo dışında herhangi bir kablo türü değerlendirilmemelidir.

Ayrıca bu kablolar için çeşitli standartlarda belirlenmiştir. Bu standartlar aleve karşı dayanıklılık, yüksek sıcaklığa dayanıklılık (120 ºC), ultraviyoleye karşı dayanıklılık, düşük sıcaklığa karşı dayanıklılık (-40ºC), basınca ve mekanik darbelere dayanıklılık gibi birçok testi geçerek bu standartları solar (PV) kablolar almıştır. Siz de alacağınız kablolarda bu standartların karşılanıp karşılanmadığına da dikkat edin.

Solar Kablonun Avantajları Nelerdir?

Aslında bu sorunun cevabını önceki paragraflarda vermiştim. Şimdi bir de bu kablonun avantajlarını size liste halinde verelim.

 • Çift izoleli yapısı ile aşırı sıcak veya aşırı soğuğa dayanıklıdır.
 • Oksitlenmeye karşı dayanıklıdır.
 • Dış mekanik darbelere karşı dayanıklıdır.
 • Yangına karşı dayanıklıdır.
 • Ömrü uzun olduğundan santral bakım maliyetlerini azaltır.
 • Güneş enerji sistemlerinin de verimli bir şekilde çalışmasını sağladıklarından amortisman süresinin kısaltılmasına da katkı sağlar.,
 • Elektriği diğer kablolara göre daha az kayıp ile iletmektedir.
 • En az 25 yıl ömürleri olduğu belirlenmiştir.
 • Soğuğa dayanıklıdır. (Yaklaşık -40ºC)
 • UV karşı dayanıklıdır.
 • Basınca karşı dayanıklıdır.
 • Yüksek sıcaklığa dayanıkldır. (90 ºC)
 • Çevre dostudur.

Solar Kablonun Dezavantajları Nelerdir?

Az da olsa her şeyde olduğu gibi solar kablolarda da dezavantajlar bulunmaktadır.

 • İzolasyonlu sert ve kalın bir yapıda olmasından dolayı kesilmesi oldukça zordur bu da montaj süresini az da olsa uzatabilmektedir.
 • Standart kablolara göre biraz daha pahalıdır.

Solar Kablo Nasıl Seçilir?

Solar Kablo
Solar Kablo

Solar kablo seçimi, standart kablo seçimi ile hemen hemen aynıdır. Zaten en temelde aslında kablo kesitini belirliyoruz. Bunun için de kablonun ne kadar akım taşıyacağı ve ne kadar uzak mesafeye ileteceği önemlidir. Güneş projeleri gibi dış çevre koşulları için tasarlayacağımız sistemlerde kesinlikle izolasyonlu dış çevre koşullarına dayanıklı kablolar kullanmamız gerekmektedir.

Bu kablolar güneş enerji sistemlerinde çok uzun mesafeler için kullanılmadığından kısa mesafelerde belirli akım miktarını taşımaktadırlar. Genellikle güneş enerji sistemlerinde 6 mm2 solar kablo kullanılmaktadır. Bu kesit alanı birçok uygulama için yeterlidir.

On grid yani şebekeye bağlı voltaj odaklı sistemlerde genellikle seri bağlantı olduğu için yüksek akım değerlerine nadiren çıkılabilmektedir. Bundan dolayı da 6 mm2 solar kablo yeterli olmaktadır.

Ama büyük off grid depolamalı şebekeden ayrı sistemlerde paneller çoğunlukla paralel bağlandığından dolayı da çok yüksek çıkış akım değerlerine ulaşılabilmektedir. Bundan dolayı da bu uygulamalarda daha kalın kablo kullanılması gerekmektedir.

Güneş enerji sistemlerinde solar olarak adlandırılan bu kabloların yanı sıra AC kablolar, aküye bağlanan farklı büyük kalınlıktaki kablolar da kullanılmaktadır.

Sonuç olarak baktığımızda doğru kablo seçimi güneş enerji sistemleri için büyük rol oynamaktadır. Doğru kesitte kablo seçiminin yanı sıra koşullara uygun kablonun seçimi de önemlidir. Bu konuda da solar kablolar öne çıkmaktadır.

SIK SORULAN SORULAR

Solar kablo, güneşten elektrik üretimindeki en popüler sistem olan fotovoltaik güneş enerji sistemleri için özel olarak imal edilmiş bir kablo çeşididir.

Çift izoleli yapısı ile aşırı sıcak veya aşırı soğuğa dayanıklıdır. Oksitlenmeye karşı dayanıklıdır. Dış mekanik darbelere karşı dayanıklıdır. Yangına karşı dayanıklıdır.

Solar kablo seçimi, standart kablo seçimi ile hemen hemen aynıdır. Zaten en temelde aslında kablo kesitini belirliyoruz. Bunun için de kablonun ne kadar akım taşıyacağı ve ne kadar uzak mesafeye ileteceği önemlidir. Güneş projeleri gibi dış çevre koşulları için tasarlayacağımız sistemlerde kesinlikle izolasyonlu dış çevre koşullarına dayanıklı kablolar kullanmamız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir