Polikristal Güneş Paneli

Polikristal güneş paneli silikondan yapılan güneş hücrelerinden oluşmaktadır. Ancak tekli kristal silikon yerine çoklu kristal yapıda yani polikristal güneş hücrelerinden meydana gelmektedir.

Polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerine göre daha az verime sahiptir. Bunun nedeni de monokristal hücrelerin tam tersi olarak polikristal hücrelerin elektron akışı için daha az alana sahiptir. Öte yandan üretiminin daha kolay olması sebebiyle monokristal güneş hücrelerine göre daha ucuzdur.

Polikristal Güneş Paneli

Sonuç olarak polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerine göre daha ucuzdur ama daha düşük verime sahiptir. Yani aynı güçte bir fotovoltaik güneş enerji sistemi elde etmek için monokristal güneş panellerine göre daha fazla polikristal güneş paneli kullanmanız gerekmektedir.

Polikristal Güneş Paneli
Polikristal Güneş Paneli

Monokristal ve polikristal güneş panellerinin bazı temel kriterlere göre kıyası aşağıdaki tablodaki gibidir.

Metrik Monokristal Güneş Panelleri Polikristal Güneş Panelleri
Maliyet Daha pahalıdır Daha uygundur
Verimlilik Daha verimlidir Daha az verimlidir
Estetik Güneş hücreleri koyu renktedir Güneş hücreleri daha açık renktedir
Ömür 25 yıl verimli elektrik üretimi sağlar 25 yıl verimli elektrik üretimi sağlar
Sıcaklık Katsayısı Düşük sıcaklık katsayısı, sıcaklık değişikliklerinde daha düşük verim kaybı Yüksek sıcaklık katsayısı, sıcaklık değişikliklerinde daha fazla verim kaybı

Polikristal güneş panelleri de daha ucuz olması sebebiyle özellikle de ev tipi küçük sistemlerde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı projenize en uygun güneş panelini seçmeniz önemlidir. Küçük off grid bir sistem için polikristal güneş paneli seçebilir, uzun vadeli şebekeye bağlı sisteminiz için de monokristal güneş panelini seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir