Monokristal Güneş Paneli

Monokristal güneş paneli, basitçe tanımlamak gerekirse tek kristal yani monokristal yapıda olan güneş hücrelerinden üretilen bir güneş paneli çeşididir.

Monokristal güneş hücreleri, silindir ingot halinde şekillenen tek silikondan üretilmektedir. Monokristal hücreler poli kristal hücrelere göre daha yüksek verim ve estetik görünüme sahiptir.

Monokristal hücrelerin daha verimli olmasının en büyük sebebi ise tekli kristal yapılarından dolayı elektron akışı daha fazla alanları vardır. Bundan dolayı da daha yüksek elektrik üretimi sağlamaktadır.

Monokristal güneş paneli

Sonuç olarak monokristal güneş panelleri, polikristal güneş panellerine göre daha verimlidir ve daha fazla güç çıkışı sağlar. Monokristal panellerin güç çıkışı daha fazla olduğundan daha az sayıda panel ile diğer panel türlerinden daha fazla elektrik üretimi sağlayabilirsiniz.

Örneğin çatınıza kuracağınız 10 kW gücünde bir sistem için 27-30 arası polikristal güneş paneli gerekirken, aynı gücü 20-24 arası monokristal güneş paneli ile elde edebilirsiniz.

Monokristal Güneş Paneli
Monokristal Güneş Paneli

Monokristal ve polikristal güneş panellerinin bazı temel kriterlere göre kıyası aşağıdaki tablodaki gibidir.

Metrik Monokristal Güneş Panelleri Polikristal Güneş Panelleri
Maliyet Daha pahalıdır Daha uygundur
Verimlilik Daha verimlidir Daha az verimlidir
Estetik Güneş hücreleri koyu renktedir Güneş hücreleri daha açık renktedir
Ömür 25 yıl verimli elektrik üretimi sağlar 25 yıl verimli elektrik üretimi sağlar
Sıcaklık Katsayısı Düşük sıcaklık katsayısı, sıcaklık değişikliklerinde daha düşük verim kaybı Yüksek sıcaklık katsayısı, sıcaklık değişikliklerinde daha fazla verim kaybı

Günümüzde monokristal güneş paneli half-cut, bifacial gibi çok yüksek verimlilik sağlayan modelleri sebebiyle özellikle santral sistemlerinde daha fazla kullanılmaktadır. İlk yatırım maliyeti yüksek olsa da orta ve uzun vadede sistemin geri ödeme süresini kısaltmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir